DRÁTKY


Drátkování je výborný způsob jak si doma vyrobit šperk. Můžeme tak udělat přívěsek ze zajímavého kamene nebo mušličky a pokud máme dva podobné kameny, vyrobíme si originální naušnice. Drátky se dá ozdobit lahev nebo sklenička, můžeme je kombinovat s korálky, kamínky, mušličkami, peříčky a dalšími přírodními materiály.

Já z nich nejčastěji dělám naušnice a přívěsky, ale zkusila jsem taky obal na mobilní telefon, jenže drátky se s elektronikou těžko snášely a mobil se mi vypínal, takže, jak vidíte vlevo, jsem ho ani nedokončila; ale dokončila jsem jiný, z korálků:

a teď pracuji na novém, tentokrát korálky na vlasci, tak jsem sama zvědavá...

Materiál:

pro práci s drátky potřebujeme kleště - nejlépe kulaté nebo bez zoubků, zejména silnější měděné dráty se snadno zničí zoubkovanými kleštěmi, protože jsou velmi měkké; drátky používám různé, na naušnice a přívěsky často zubařský drát (shání se dost obtížně, nejčastěji ho mají ve zdravotnických potřebách), existuje měkký a tvrdý, který není vhodný na drhání a proplétání, tloušťka drátu je nejvhodnější 0,3 a 0,7 mm. Prodávají se také drátky měděné a v různých dalších barvách, mám například červený, ale ještě jsem se neodhodlala ho použít.

Postup:

Vpravo: návod na tento jednoduchý přívěsek najdete tady


Vlevo: i tento přívěsek je poměrně jednoduchý - kolem kroužku ze silného měkkého drátu (0,7 mm) jsem dělala uzlíky z tenkého měkkého drátu (0,3 mm)- klasické drhání - střídá se pravý a levý uzlík (plochý uzel, viz nákres vpravo). Když byl ozdobný kroužek hotový, vpletla jsem do něj tvar houslového klíče z tvrdého zubařského drátu šířky 0,3 mm.


Na této naušnici jsem při drhání dělala uzlík pořád na stejnou stranu - výsledkem je šroubovice

NAVRCHOLU.cz